Beynin İçine Bilgi Vermek Ve Çıkarmak
tarih 02 Ocak 2012, kategori Artt Bilimsel, yazar Güneş Tan

Beyine bilgi nasıl girer? Birçok bilgi beynin temelindeki omurgadan içeri girer. Omurgayı binlerce bağlantısı olan kalın bir telefon kablosu olarak düşünün! Eğer omurgayı keserseniz hareket edemezsiniz, bedeninizdeki hiçbirşeyi hissedemezsiniz. Bedenin parçalarını (kollar, bacaklar) çalıştırmak için bilgi beyinden dışarı çıkar. İçeri giren bilgi de bir hayli fazladır (sıcak, soğuk, ağrı, vs.) Görme ve duyma omurgadan geçmez, direkt beyine gider. Bu yüzden tamamen kötürüm olan insanlar (kollarını bacaklarını oynatamayan) görme ve duyma problemi yaşamazlar. Bilgi omurgadan içeri girer ve beynin ortasında yukarı çıkar. Bir agaç gibi dallanır ve beynin yüzeyine gider. Beynin yüzeyi hücrelerden dolayı gridir (bu yüzden gri madde denilir). Kabloların veya axon'ların üzerinde beyaz bir katman vardır. Buna beyaz madde denir.

İnsan beyni evrende bilinen en karışık ve düzenli maddedir. Tek bir günde tüm dünyadaki telefonları bir araya getirseniz, onlardan daha fazla saatte 150 ile 250 milhızda elektrik gücü yayar. Bu ağ sisteminin kullandığı 45 mil uzunluğundaki sinirler, 120 voltluk batarya gücünde bir bioelektrik ile güçlenmiştir. Her saniye en az 100,000 değişik kimyevi tepki oluşur.

Tek bir beyindeki nöronların arasındaki olası snaptik bağ kombinasyonlarının miktarı, bilinen evreni oluşturan atom parçacıklarının miktarından daha fazladır. 10,000 değişik kokuyu depolayıp, tanımlayıp, hatırlayabilir ve sekiz milyon rengin arasındaki değişikliği 500 değişik tonda gri rengi fark eder.

İKİ BEYİN- SOL VE SAĞ YARIM KÜRE

Sağ ve sol beynin işlevleri
Şartlandırılmış Bilinçaltı süper bilinç ile bağlantıda
Aktif Hayal kuran
İddiacı Sezgisel
Mantıklı Alıcı
Kıyas yapan Duru görüsü olan
Rasyonel Üzüntülü
Kişiliğin erkeksi yönü Kişiliğin dişi yönü

Bizlerin iki gözü, eli ve iki bacağı var da neden iki beyni yok? Beyin ikiye bölünmüştür; sağ ve sol yarım küre. Sağ yarım küre soldan farklı işler yapar.

Sağ yarım küre daha ziyade görsel aktivitelerle ilgilenir ve biraraya getirme rolünü oynar. Mesela görsel bilgiyi alır bir araya getirir ve der ki "ben onu tanıyorum; bu bir sandalye" Ya da belki "bu bir araba" veya "bu bir bisiklet". O bilgiyi organize eder veya toparlar.

Sol yarım küre daha ziyade analitiktir, sağ tarafın topladığı bilgiyi analiz eder. Sağ yarım küredeki bilgiyi alır ve onu dillendirir. Sağ yarım küre bir araba "görür" ama sol yarım küre der ki; "evet, ben bu arabayı biliyorum, bu benim arabam".

Böylece beynin bir tarafı hasar gömüşse ne olur? Beyinlerinin sağ tarafı hasar görmüş insanlar "hiçbir şeyi bir araya getiremez" ve önemli bilgiyi işleyemez. Sonuç olarak bir "inkar sendromu" geliştirirler ve "benim birşeyim yok derler". Misal; yaşanılmış olan bir vakada beynin sağ tarafı hasar görmüş birisi (bilhassa sağ beynin arka tarafı ki burası görme bilgisi ile ilgilidir) görme duyusunun yarısını kaybetti. Bu kişi tek bir tarafta kör olmasına karşın bunu bilmiyordu. Beynin sağ tarafı hasar gördüğü için bilgi toplayamıyordu ve beyin birşeylerin eksik olduğunu fark edemiyordu. Aslında bu kişi tek tarafından kördü ama birşeylerin eksik olduğunu bilmiyordu. Korkutucu olan şey ise bu adamın doktora gitmek Için araba kullanması ve yol boyunca arabanın sol tarafını bir yerlere çarparak gitmesi.

Yapılan testlerin neticesi görülünce ona arabasının sol tarafında vuruklar olup olmadığı soruldu. Kendisi bu soruya elbette çok şaşırdı ve 'nereden biliyorsunuz?' dedi. Arabasını görmeden böylesine sihirli bir şekilde bu durumun bilinmesine şaşırdı. Bu misal ile beynin sağ tarafının nasıl herşeyi toparladığını anlayabilirsiniz.

Beynin sol tarafı daha ziyade konuşma ile ilgilidir ve beyne verilen bilgiyi analiz etmeye yarar. Beynin sol tarafı hasar görürse, hiçbirşeyin çalışmadığını fark edersiniz (beynin sag tarafı işini yapıyor) ama karışık problemleri çözümleyemez veya karışık aktivite yapamaz. Sol beyinde hasar almış kişiler daha ziyade depresyondadırlar, organizasyon problemleri yaşar ve dil (konuşma) problemleri olur.

Ofis Fotoğrafları

Sosyal Medya