Reenkarnasyon gerçeği “inanın ya da inanmayın”
tarih 05 Ocak 2012, kategori Artt Bilimsel, yazar Güneş Tan

Bu konuyla ilgili yazmamın nedeni elbet de uyguladığım seanslarda insanların geçmiş yaşam deneyimi yaşamaları ve bire bir bu deneyimlerin yaratığı duygulanımları yoğun bir şekilde algılayıp etkilenmeleridir.

Reenkarnasyon kelimesi Latincedir ve anlamı tam olarak ‘’tekrar bedene girmektir’’.

Bilmeleri mümkün olmayan olan şeyleri hatırlayan çocuklar

Dünyada reenkarnasyon konusunda referans olarak kabul edilen ABD’li bilim adamı Prof. Ian Stevenson, araştırmalarını Avrupa, Afrika, Sri Lanka, Lübnan, Brezilya, Türkiye, Tayland, Alaska, Kuzey Amerika, Malezya ve başkaca ülkelerde yaptı. Dr. Stevenson çocukların geçmiş yaşamı ile ilgili anlatılan anıları metodik bir şekilde evraklıyordu. Sonra çocukların geçmişte olduklarını hatırladıkları ölmüş kişiyi buluyor ve ölen kişinin hayatı ile çocuğun anılarını kıyaslayarak, uyuşan taraflarını doğruluyordu. Onun kesin ve titiz metotları çocukların anılarının sadece normal, olası birşeyler olması ihtimalini sistematik olarak ortadan kaldırıyordu.

Reenkarnasyon konusunda en bilimsel sayılabilecek araştırmaları, 88 yaşında hayatını kaybeden ABD’li psikiyatri profösörü Ian Stevenson yürütüyordu.

Virginia Üniversitesi Tıp fakültesi’nde psikiyatri profösörü ve davranışsal tıp ve psikiyatri departmanında parapsikoloji bölüm başkanıydı. Hayatının son 40 yılını tüm dünyadan çocukların geçmiş yaşam anılarını bilimsel olarak belgelemeye adadı. Arşivinde bununla ilgili 3000 adetten fazla araştırma ve bunlara bağlı olarak gerçek kabul edilen vakalar var. Birçok insan, kuşkucular ve alimler de dahil, bu vakaların reenkarnasyon için iyi birer delil olduğunda hem fikir. Dr. Stevenson’un araştırmaları, 1961 yılında Sri Lanka’da bir çocuğun geçmiş yaşamını hatırladığı iddiasını duyması ile başladı. Araştırmaları devam ettikçe, bu çocuklarda sıklıkla geçmiş yaşamlarında öldürüldükleri şekille veya ölümleri ile ilgili kalıcı doğum izlerine rastladı. Stevenson’un doğum izleri ile, doğuştan olan fiziksel bozukluklarla ilgili yaptığı araştırmalar, reenkarnasyonun kanıtlanması açısından büyük önem taşıyor çünkü objektif ve grafik kanıt sağlıyor. Tabiî ki bu kanıtlar, çocukların geçmiş hayatında hatırladığını söylediği olaylar ve ailesinin o çocukla ilgili çok küçük yaşlardan itibaren gözlemlediklerine oranla bilimsel açıdan daha üstün nitelikte somut deliller…

Ayrıca çocuklarda var olan fobi ve korkuların geçmişteki yaşadıkları kişinin ölüm şekli ile bağlantısı da bir kanıt. Mesela sudan korkan çocugun geçmiş yaşamında boğularak ölmüş olması gibi…

Dr. Stevenson’un sunduğu vakalarda, öldürülme olaylarının detaylarını destekleyen geçmişte yaşamış olan kişinin ölümü ile ilgili elde ettiği tıbbi belgeler (otopsi vs.) reenkarnasyon gerçekliğini daha da fazla ispat etmektedir.

Hintli bir çocuğun geçmiş yaşamında bir av tüfeğinin saçması ile vurulduğunu anlatması ve bedeninde, göğsünün ortasında izlerin olduğu yeri “tam buradan vuruldum” diye göstermesi, bunun ardından çocuğun geçmişte olduğunu iddia ettiği kişinin cinayet raporunda tam göğsünün ortasından saçma ile öldürülmüş olduğunun bulunması ile ilgili araştıma sonucu gerçekten de tüyler ürpertici değil mi? Üstelik bu, böylesine vakalara tıbbi delillerle örnek olarak gösterilecek 210 çocuktan sadece biri!..

Bir insan normalde öğrenmediği bir dili konuşabilirmi? Bununla ilgili zaman zaman iddialar olmuştur ama incelendiğinde veriler ile desteklenmemiştir. Ancak Ian Stevenson, gerçek olan iki olayın detaylı inceleme raporunu veriyor.

Alınan ses kayıtlarının yazılı dökümü, çocukların yabancı dili çok akıcı ve zekice konuştuklarını, rastgele bir yerde duymuş olabilecekleri basit birkaç cümleyi tekrarlamadıklarını raporunda ispat ediyor.

Normal doğuştan ögrendiği dil ile değil de, aniden kişinin bilmediği bir yabancı dil ile konuşması durumu, o şahısta başka bir kişiliğin (belki de geçmişte yaşamış birinin) bu dili öğrendiğini ima ediyor. Bu tip gerçek vakalar da, ölümden sonra kişiliğin yaşamaya devam etmesi ile ilgili ek kanıtlardır…

Ian Stevenson, Türkiye’de 1964 ve 1976 yılları arasında yüklü sayıda vaka araştırdı. 1977’de uzun süredir iş arkadaşı ve tercümanı olan Reşat Bayer beklenmedik bir şekilde vefat etti. Ondan sonraki yıllarda Türkiye’de uygun bir yardımcı aradı ve Dr. Can Polat aracılığıyla 48 vakayı araştırdı ama araştırmaya devam edemedi. 1988 yılında Jürgen Keil adında başka bir bilim adamı Türkiye’deki vakaları çalıştı ve bugüne kadar da araştırmaya devam etti. Virginia Üniversitesi’nde Türkiye’den tam 301 vaka var!

Referanslar

Cook, E. W., Pasricha, S. K., Samararatne, G., Win Maung, and Stevenson, I. (l983). A review and analysis of “unsolved” cases of the reincarnation type. II. Comparison of features of solved and unsolved cases.
Journal of the American Society for Psychical Research, 77, 115.

Keil, J. (l996). Cases of the reincarnation type: An evaluation of some indirect evidence with examplesof “silent” cases. Journal of Scientific Exploration, 10, 467. Pasricha, S., & Stevenson, I. (l987). Indian cases of the reincarnation type two generations apart.
Journal of the Society for Psychical Research, 54, 239.

Stevenson, I. (1966). Cultural patterns in cases suggestive of reincarnation among the Tlingit Indians of southeastern Alaska.
Journal of the American Society for Psychical Research, 60, 229.

Stevenson, I. (1975). Cases of the Reincarnation Type. Vol. 1, Ten Cases in India. Charlottesville: University Press of Virginia.

Stevenson, I. (1980). Cases of the Reincarnation Type. Vol. 3, Twelve Cases in Lebanon and Turkey. Charlottesville: University Press of Virginia.

Stevenson, I. (1986). Characteristics of cases of the reincarnation type among the Igbo of Nigeria.
Journal of Asian and African Studies, 21, 204.

Stevenson, I. (l987). Children Who Remember Previous Lives. Charlottesville: University Press of Virginia.

Stevenson, I. (1990). Phobias in children who claim to remember previous lives. Journal of Scientific Exploration, 4, 243.

Stevenson, I. (l997). Reincarnation and Biology: A Contribution to the Etiology of Birthmarks and Birth Defects. Westport, CT: Praeger.

Şu an Virginia Üniversitesi’nde "division of perceptual science" bölümünde, bilim adamları tarafından aşagıdaki konular araştırılmaktadır:

Önceki yaşamlarını hatırladıklarını söyleyen çocuklar
Verdical ölüme yakın deneyimler*
Bedendışı deneyimleri (astral seyahat)
Hayaletler ve ölüm sonrası iletişim
Ölüm döşeği vizyonları
Değişen bilinç durumları ve psi’nın psiko fizyolojik çalışmaları Psychophysiological Studies of Altered States of Consciousness and Psi

*Verdical ölüme yakın deneyimler: Deneyimi yaşayan kişi normal şartlarda elde edemeyecegi bilgilere sahip oluyor. Mesela bazı ÖYD yaşamış kişiler, uzak bir yerde, başka bir odada olanları görüyor veya öte alemde gördüğü ölmüş olan bir yakının ona daha önceden bilmediği bir bilgiyi söylemesi durumunu deneyimliyor gibi. Başkaca ÖYD’lerde ise, fiziksel ve zihinsel ilişki açısından oluşan şeyler; mesela beyinde fiziksel hasar olmasına rağmen kişinin zihin işlevlerinin yükselmiş olması.

Dr. Jim Tucker, Prof. Ian Stevenson’dan sonra Virginia Üniversitesi’nde re-enkarnasyon araştırmasını halen yürütmekte. Dr. Bruce Greyson ise, Virginia Üniversitesi’nde ÖÖD(Ölüm Ötesi Deneyim) araştırması yapmaktadır.

Hindistan’da görülen etkileyici bir reenkarnasyon vakası

Bu hikaye ilk olarak 1990’da BBC TV haber programı “Forty Minutes” de yayınlandı. Hindistan’da yaşayan Titu, iki buçuk yaşında ailesine önceki yaşamındaki hayatını, ailesini ve Hindistan’ın kuzeyindeki Agra şehrinde yer alan eski evini anlatmaya başladı. Anıları o kadar detaylıydı ki; mesela bir radyo tv ve video dükkanının sahibi olduğunu, adının Suresh Verma olduğunu ve Uma adlı eşinden 2 çocuğu olduğunu anlattı. “Titu normal bir çocuk ama bazen büyüklerin yaptıgı şeyleri yapıp, konuşuyor diyordu babası. Defalarca Titu ailesine evini özlediğini ve Agra’ya geri gitmek istedigini söyledi. Bir kez o gitme konusunda o kadar ısrarcı davrandı ki, eşyalarını paketledi ve ailesini ‘evden çekip gideceğim!’ diye tehdit etti.

Titu’nun abisi küçük kardeşinin söylediklerini araştırmak için Agra’ya gitmeye karar verdi. Orada Suresh Radyo isimli bir video dükkanı buldu. Burayı, kocası vurulmuş olan Uma isimli bir dul işletiyordu; aynen Titu’nun tariff ettiği gibi. Uma’nın yanına girdi ve küçük kardeşinin onun ölmüş kocası olduğunu iddia ettiğini izah etti. Bu bilgi Uma’nın kendisini tuhaf hissetmesine sebep oldu ve ertesi gün Singh ailesini ziyaret etmeye, bu küçük çocuğun söylediklerini bizzat kendisinden duymaya karar verdi. Verma ailesi habersizce geldiği sırada Titu dışardaydı ve onları görüp hemen tanıdı, annesine- babasına ‘öbür ailem geldi!’ diye seslendi.

Aileyi verandada oturmaları için davet ettiler. Titu, Uma’nın yanına oturmasını istedi. Hindistan’da 5 yaşındaki bir çocuk için tuhaf bir davranıştı bu. Çocukları sordu Uma’ya, önceki yaşamında gittikleri bir panayırı hatılattı, orada ona tatlılar aldığını. Bu bilgiyi ancak Uma bilebilirdi ve sonra evindeki bir deliğe sakladığı altınlardan bahsetti. Şoke olan Uma, kocasının yeniden hayata döndüğüne inanmıştı. Dehşete düşen aile, hikayeyi doğrulamak için Titu’yu Agra’ya götürdü. Küçük çocuk, önceki hayatında adı Suresh olan Titu, iki oğlunu da başka çocukların arasında kamufle edilmiş olmalarına rağmen hemen tanıdı ve ölümünden bu yana radyo dükkanındaki değişiklikleri de çarçabuk fark etti.

Tito, Suresh’in arabasında otururken, başına yediği bir kurşunla öldüğünü anlattı. BBC kanalında tv kameraları, Suresh Verma’nın otopsi raporunu gösterdi bu rapor onun kafatasının sağ tarafından aldığı bir kurşun yarası ile parçalandığını, yaranın büyüklüğünü, tam nerede olduğunu ve kurşunun Suresh’in kafasının solundan, yani diğer tarafından çıktığını gösteriyordu. Titu’nun saçları canlı yayında tıraş edildi ve aynı izler doğum izleri olarak ortaya çıktı. Tito Agra’daki mahkemeye cinayeti detaylı bir şekilde anlatarak davayı yeniden açtırdı.

Delhi Üniversitesi’ndeki bir profösör, polisin bu işe karışmasından dolayı; “re-enkarnasyon olayları arasında belgelenen gördüğüm en iyi vaka” dedi.

Enteresan bir olay daha

Hindistan’ın ünlü gitarcısı Ravi Shankar daha önce yaşadığı evinde olan oyuncaklarını istediğinde iki buçuk yaşındaydı. 6 yaşında, Ravi ailesine geçmiş bir yaşamdan bahsetmeye başladı. 2 akraba tarafından ailenin mirasından onu mahrum etmek için boğazı jiletle kesilerek öldürüldüğünü söyledi. Lynn Picknett isimli bir muhabir bu iddiaları araştırdı ve 6 yaşında bir erkek çocuğunun, Ravi’nin anlattığı şekilde onun doğumundan 6 ay önce cinayete kurban gittiğini keşfetti. Olayın en tuhaf tarafı da, Ravi’nin boynunda bir doğum izi vardı ve aynen bir jilet kesiğine benziyordu.

Ofis Fotoğrafları

Sosyal Medya