Her 7 Senede Bir Hücrelerimiz Tümüyle Değişir ve Yenilenir
tarih 15 Ocak 2012, kategori Artt Bilimsel, yazar Güneş Tan

Yaşamımız boyunca bedenimiz devamlı değişir, her gün, her dakika, her saniye. Her sene bedenimizdeki moleküller, hücreler ve atomlarımızın % 98’i yenilenir. Her sene tümüyle değişir ve yenileniriz.Her yaşayan canlı, sürekli parçalanıp bütünleşmek gibi birbirinin zıttı iki işlemin dengesiz bir dengesi içindedir.

Her gün her dakika bedenimiz kendini yeniler. İnsan bedninde aşağı yukarı 100 tilyon hücre vardır. Her gün bedenlerimizde milyonlarca hücre ölür ve onların yerini yenileri alır. Yeni hücrelerin kalitesi sizingelecekteki fiziksel ve zihinsel sağlığınızı belirler. Hücreleriniz hissettiklerinizden, düşündüklerinizden ve inandıklarınızdan etkilendiği kadar yediklerinizden, içtiğiniz sudan, içinize çektiğiniz havadan, güneş ışınlarından ve derinizden içeriye giren her şeyden etkilenir. Eğzersiz, dinlenme, çevreniz ve yaşadıklarınız, stress bedeninizdeki o hücrelerin sağlığını ve gücünü etkiliyecektir.

Bu hücrelerin değişim sıklığı hücrelerin bedenin hangi bölgelerinde olmalarına bağlıdır. Bazı hücreler çok hızlı değişir bazısı ise yıllar alır. Sinir sisteminin bazı bölgeleri hariç tüm bedenimizi her yedi yılda bir yenileriz.Çogu hücremiz bu sure içinde tamamen değişmiştir.

Yedi yaşındayken sahip olduğunuz beden ile yetmiş yaşında sahip olduğunuz beden tamamen farklıdır. İşte, biz degişiriz ve ne yaptığımız nasıl olacağımızı belirler.
Ofis Fotoğrafları

Sosyal Medya