Dr. Norman Doidge M.D. "Beyin Kendini Değiştiriyor"
tarih 19 Ocak 2012, kategori Artt Bilimsel, yazar Güneş Tan

Beyin gerçekte kendi yapısını ve işlevini, ileri yaşlara kadar bile değiştirebilen yaşayan, plastik bir organdır. Bilim adamları beynin ilk temel anatomik yapısını kabataslak çıkardıklarından bu yana neuro bilimde tartışmalı olarak en önemli buluş. Neuroplasticity denilen bu devrimci keşif, asır boyu eski olan beyin sabit ve değişmez varsayımını devirmeyi vaat ediyor. Beyin sanıldığı gibi bir makine gibi veya bir bilgisayar gibi kablolu bir bağlantı değildir. Neuroplasticity sadece zihinsel sınırlandırmaları olanlara veya tedavi edilemeyeceği düşünülen beyin hasarlılara umut vermiyor ama bizim sağlıklı beyin anlayışımızı genişlettiği gibi insan doğasında var olan çabuk iyileşme anlayışımızı da genişletiyor.

ÖĞRENDİK Kİ, DÜŞÜNCELERİMİZLE GENLERİMİZİ AÇARAK VE KAPAYARAK BEYNİMİZİN ANATOMİSİNİ DEĞİŞTİRİYORUZ

Psikiyatrist olan araştırmacı Dr. Norman Doidge M.D., neuroplasticity'yi araştırmaya koyuldu ve bunun savunucusu olan iki parlak bilim adamı ve onların yaşamlarını değiştirdikleri insanlarla tanıştı. Bunun sonucu bu kitap, heyecan dolu vakaların tarihçeleri, çoktan umutsuz olarak kenara atılmış durumları olan insanların detaylı ve şaşırtıcı gelişmeleri. Yarim beyinli doğmuş bir kadının beyninin bağlantılarını tekrar yapıp tam bir beyin gibi çalışmasını, zeka özürlü diye etiketlenmiş bir kadının beyin egzersizleri ile kendini iyileştirip şimdi başkalarını iyileştirmesini, kör insanların görmeyi öğrenmesini, öğrenme zorluğu olanların iyileşmesini, IQ'nun yükseltilmesini, yaşlanan beyinlerin yenilenmesini, acı veren fantom uzuvların silinmesini, felçli insanların yeteneklerine tekrar kavuşmasını, Cerebral Palsy(felç) çocukların daha zarafet içinde hareket etmelerini, yerleşik depresyon ve paniğin yok olmasını ve yaşam boyu var olan karakteristik özelliklerin değiştirilmesini görüyoruz.

Dr. Doidge bizi fantastik gibi gelen bir alana götürüyor. Genlerimizin düşüncelerimizle açılıp kapanabildiğini ve böylece beynimizin anatomisini değiştirdiğini öğreniyoruz. Bilim adamaları insanların düşüncelerini okuyabilmek için, bu fiziksel değişimleri takip edebilen makineler geliştirmişler. Bu felçlilerin bilgisayarları ve elektronik aletleri düşünceleri ile kontrol edebilmelerine olanak veriyor. Normal zekadaki insanların bilge hesap uzmanı olmak için, kaslarını geliştirmek için veya bir müzik aletini çalmak için, sadece bunu yaptığını hayal ederek öğrenmek için, beyin egzersizleri ile nasıl bilmeyi ve algıyı geliştirdiklerini öğreniyoruz.




























Ofis Fotoğrafları

Sosyal Medya